UE: nacisk na promowanie niezależności technologicznej. Sieć 5G pierwszym testem

22 października 2019, 12:18
Europ
Fot. Ovid Burke/Pexels

Unia Europejska powinna stać się rynkiem prowadzącym w szybkości wprowadzania i rozwoju sieci 5G, ponieważ technologia ta podniesie konkurencyjność Wspólnoty. To jeden z wniosków prezydencji Finlandii w UE - podała agencja Reutera.

Zmiany związane z wprowadzeniem technologii telekomunikacyjnej piątej generacji sprawiają, że "UE i państwa członkowskie powinny zwracać szczególną uwagę na zapewnienie cyberbezpieczeństwa tych sieci i usług je wykorzystujących" - wskazano we wnioskach.

"Szybkie wprowadzenie sieci 5G jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności UE, co wymaga jednolitego podejścia całej Wspólnoty" - dodano.

Bez wymieniania chińskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego Huawei z nazwy, dokument rekomenduje promowanie niezależności technologicznej Europy i ustanowienie solidnych standardów bezpieczeństwa stawianych wszystkim dostawcom sprzętu i usług w całym cyklu życia technologii 5G.

Finlandia, pełniąca obecnie funkcją rotacyjnej prezydencji Wspólnoty, planuje uzgodnić projekt dokumentu i formalnie zaadaptować go na spotkaniu ministrów telekomunikacji UE, planowanym na grudzień.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
kmieciu
środa, 23 października 2019, 19:22

Sieć 5G może nas wynieść bardzo wysoko, bo potencjał ma olbrzymi. Kwestia tego jak sieć wykorzystamy, oby pojawiła się u nas jak najszybciej.

Lukas
wtorek, 22 października 2019, 17:28

Myślę, że do bardzo dobry kierunek. Jeśli mamy patrzeć na Europę jako całość gospodarki, która ma mierzyć się z azjatyckimi potentatami to zdecydowanie musimy stawiać na rozwój technologiczny. Sprawne wprowadzenie 5G to już bardzo dobry początek.