Wielka Brytania: szef MI5 ostrzega przed zagrożeniem ze strony Rosji

1 listopada 2016, 15:00
Fot. Ewan Munro / flickr.com Budynek w którym swoje biura ma MI5 i MI6.

Szef brytyjskiego kontrwywiadu Andrew Parker ostrzegł w wywiadzie dla dziennika "Guardian", że Rosja stanowi narastające zagrożenie dla stabilności Wielkiej Brytanii i używa szeregu narzędzi, aby próbować wpływać na sytuację wewnątrz Zjednoczonego Królestwa. 

To pierwszy wywiad urzędującego szefa MI5 w ponad 100-letniej historii służby. Do 1993 roku tożsamość dyrektorów generalnych kontrwywiadu była wręcz tajemnicą, a później doradzano im zachowanie możliwie niewielkiej aktywności publicznej i unikanie zainteresowania mediów.

Parker udzielił jednak wywiadu "Guardianowi" - gazecie, która opublikowała informacje byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena o światowych systemach wywiadowczych i pozyskiwaniu informacji - tłumacząc, że służby muszą być bardziej otwarte i mają obowiązek wyjaśniania swoich działań opinii publicznej. W rozmowie Parker przedstawił swoje opinie m.in. na temat zagrożenia ze strony Rosji czy islamskiego terroryzmu.

"Rosja używa państwowych organów i sił, aby w narastająco agresywny sposób realizować swoją politykę zagraniczną poza granicami kraju, m.in. przy udziale propagandy, szpiegostwa, sabotażu i cyberataków. Pracują na terenie całej Europy, także w Wielkiej Brytanii - i naszym zadaniem jest stanąć im na drodze" - powiedział Parker. Jak dodał, Rosjanie od dawna mieli na terenie Europy wielu tradycyjnych szpiegów i agentów, ale nowym zjawiskiem jest wzrost znaczenia wojny cybernetycznej, której celem są m.in. sekrety wojskowe, projekty przemysłowe i rządowe informacje dotyczące polityki zagranicznej.

"Zdaje się, że Rosja coraz bardziej definiuje siebie w opozycji do Zachodu" - ocenił Parker. Szef kontrwywiadu podkreślił, że istnieje także realne zagrożenie ze strony islamskich terrorystów. Jak ocenił, istnieje znaczny problem z mieszkającymi w Wielkiej Brytanii radykałami - w większości Brytyjczykami - których liczbę szacuje się nawet na 3 tys. osób, a także z żołnierzami Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii, którzy planują ataki na cele na terenie Wielkiej Brytanii.

"Musimy to zrozumieć: to trwałe zagrożenie, które pozostanie z nami przez pokolenia i z którym będziemy musieli sobie poradzić" - powiedział, dodając, że w ciągu ostatnich trzech lat brytyjskie służby powstrzymały 12 ataków terrorystycznych na terenie całego kraju. "Liczba prób ataków jest niepokojąca i wyższa, niż doświadczyłem przez całą moją karierę - a pracuję w MI5 od 33 lat" - podkreślił Parker. "Liczę na to, że wykryjemy i powstrzymamy większość z nich" - dodał.

Spytany przez dziennikarzy o użycie słowa "większość", dodał jednoznacznie: "dojdzie do ataków terrorystycznych w tym kraju; poziom zagrożenia jest poważny, a to oznacza, że ataki są prawdopodobne". W wywiadzie z "Guardianem" Parker poinformował też, że kontrwywiad planuje w ciągu następnych pięciu lat zwiększyć liczbę oficerów o tysiąc osób, przy zachowaniu parytetu płciowy i zachęcając do aplikowania osoby z grup mniejszościowych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił twierdzenia szefa brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Andrew Parkera. "Te słowa nie odpowiadają rzeczywistości - powiedział dziennikarzom Pieskow. - Dopóki ktoś nie przedstawi dowodu, będziemy uważali te twierdzenia za bezpodstawne".

PAP - mini

Czytaj też: Były Dyrektor Operacyjny MI6: Tak, możemy Snowdena nazywać szpiegiem [WYWIAD]

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
MI6
środa, 2 listopada 2016, 00:42

Uwaga do redakcji- powyższy budynek to siedziba tylko MI6. MI5 ma biura w Thames House. Niby niedaleko ale jednak. Nie mają w tym samym budynku biur !

Osa
środa, 2 listopada 2016, 00:41

Ruskie trole siedzą cichoooo, szaaaa

M
środa, 2 listopada 2016, 13:28

Na powyższym zdjęciu jest błąd w podpisie- w budynku są tylko biura MI6- Vauhall Cross, biura MI5 są w Thames House

Polak
wtorek, 1 listopada 2016, 17:31

A ja ostrzegam przed zagrożeniem idącym z MECZETÓW. Otwórzcie wreszcie oczy!

sasza
środa, 2 listopada 2016, 09:18

moskale zawsze lgali w zywe oczy,tlumaczenia jakiegos pieskowa,sa tyle warte co ruski rubel.....................

Tweets CyberDefence24