Reklama

Polityka i prawo

Rosyjska ingerencja w wybory. Senacka Komisja ds. Wywiadu potwierdza

FOT. 905513/PIXABAY
FOT. 905513/PIXABAY

Komisja ds. Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych potwierdziła ocenę społeczności wywiadowczej (Intelligence Community Assessment - ICA), w której to stwierdzono, że Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku w celu pomocy Donaldowi Trumpowi i osłabieniu pozycji Hillary Clinton.  

Raport ICA stwierdza rosyjską ingerencję  w wybory prezydenckie z 2016 roku, której celem było zwiększenie szans na zwycięstwo obecnego prezydenta Donalda Tumpa, poprzez nadszarpnięcie reputacji  kandydata Demokratów, Hillary Clinton.

Raport stwierdza, iż Komisja przeprowadziła liczne przesłuchania z oficerami operacyjnymi służb wywiadowczych dotyczące procedur, według których przeprowadzane były prace analityczne. Wyniki raportu jednoznacznie pokrywają się z wynikami ICA, wskazującymi na zainicjowanie, z rozkazu Władimira Putina, kampanii celującej w zwiększenie szans kandydata Republikanów. Podczas gdy raport  Republikanów z Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów dotyczący ICA, wskazywał na znaczące wady i podważał wiarygodność werdyktów osób pracujących nad nim, raport Senackiej Komisji  nie wskazuje na żadne nieprawidłowości.  Z pośród trzech agencji, które przeprowadziły ICA, FBI i CIA wykazują dużą pewność w odniesieniu do podanych informacji. Umiarkowaną postawę zajmuje NSA.  

Komisja Senacka zarzuca ICA dwie rzeczy. Pierwsza, odnosi się do braku aktualnego raportu dotyczącego możliwości jakimi dysponowała wtedy RT. Drugim problemem była zbyt pobieżna analiza rosyjskich działań nakierowanych na ingerencje w politykę wewnętrzną USA, które miały miejsce w przeszłości.  

Przez ostatnie 16 miesięcy Komisja weryfikowała prace ICA, poprzez skrupulatne analizowanie źródeł w celu podniesienia jakości raportu. Wszystko wskazuje na to, że prace Komisji będą wciąż trwały, aby rozwiać wszelkie wątpliwość dotyczące rosyjskiej ingerencji w wybory i nie dopuścić do ponownych wydarzeń jesienią podczas wyborów uzupełniających do Senatu. Komisja planuje wydać  jeszcze kilka raportów w ramach jej śledztwa. W najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się raportów o wpływie mediów społecznościowych na wybory oraz czy kampania prezydencka Donalda Trumpa była przeprowadzona w zmowie z Federacja Rosyjska.

Opracowali: Andrzej Kozłowski i Mateusz Kosielski

Reklama

Komentarze

    Reklama