Gen. Breedlove: Musimy odpowiedzieć na rosyjskie cyberataki

Poniedziałek, 14 Listopada 2016, 14:00 Władimir Putin Barack Obama

Jak twierdzą eksperci amerykańskiego think-tanku Atlantic Council, zaangażowanie Rosji w wojnie na Krymie, działania w Syrii oraz używanie metod walki hybrydowej pokazują, że Rosja chce być nadal postrzegana jako supermocarstwo.

Emerytowany generał i były dowódca sił NATO na terenie Europy Philip Breedlove podczas ostatniej konferencji zorganizowanej przez Atlantic Council podkreślił, że Rosja w ostatnim czasie wręcz panicznie stara się, żeby uznać ją za supermocarstwo. Nie pomagają jej w tym kolejne kryzysy i spadki wartości ropy, której sprzedaż napędza gospodarkę Federacji Rosyjskiej.

Jednak działania Rosjan w przejęciu Krymu, wspieranie separatystów w Donbasie oraz na terenie Gruzji, szczególnie w Osetii Północnej, mają pokazywać, że Rosjanie marzą o przywróceniu na arenie międzynarodowej statusu kraju, z którym każdy musi się liczyć. Takiej pozycji Rosja obecnie nie ma, głównie przez rozwój technologiczny Państwa Środka oraz Stanów Zjednoczonych, a także Indii, które stały się światowym centrum wsparcia usług teleinformatycznych.

Na takie zmiany najwidoczniej Kreml nie chce się zgodzić, dlatego wykorzystuje sprawdzone metody szkodzenia sąsiadom, skłócania ich oraz realnego wpływania na ich rozwój gospodarczy. Warto wspomnieć tutaj o budowie Nord Stream 2 czy działaniach Rosjan w cyberprzestrzeni.

Problemem według Breedlove'a ma być jednak brak realnej odpowiedzi na działania Rosji, dotyczy to szczególnie Stanów Zjednoczonych, które przyglądają się całej sytuacji i nie reagują. Z jednej strony widać chęć porozumienia na linii John Kerry i Siergiej Ławrow, jednak nic z tych licznych rozmów nie wynika. Tak samo sankcje ekonomiczne nie wydają się wywierać oczekiwanego wpływu na choćby osłabienie działań rosyjskich. Szczególnie jeżeli chodzi o włamania cybernetyczne odpowiedzi Stanów Zjednoczonych, zdaniem Breedlova, są po prostu nijakie.

Ma brakować przytaczanego przez emerytowanego generała schematu DIME (Diplomatic, Information, Military, Economic), którego wszystkie elementy powinny mieć zachowane proporcje. Schemat odpowiedzi DIME w przypadku USA wobec Rosji nie wygląda dobrze. Według Philipa Breedlove'a jest trochę odpowiedzi z zakresu „E”, trochę z zakresu „D”, zero z „I” oraz bardzo mało jeżeli chodzi o „M”.

Niedopuszczalne wydają się próby wpłynięcia Federacji Rosyjskiej na wybory i wybranie Hillary Clinton na główny cel ataków hakerskich grupy APT 28 oraz 29 (znane także jako Fancy oraz Cozy Bear). Obie te grupy, m.in dzięki działalności prywatnego wywiadu firmy Fire Eye, udało się powiązać z Rosyjskimi służbami wywiadu.

Czytaj też: Niemcy: cyberataki z Rosji mogą wpłynąć na najbliższe wybory

W podsumowaniu swojego wystąpienia Breedlove podkreślił, że porozumienie z Rosjanami jest możliwe, o ile będą oni traktowani tak, jak sobie to wyobrażają: jako kolejny partner globalnej dyskusji. Nie można dokonać swoistego resetu porozumienia na linii Kreml-Waszyngton, należy dalej stosować odpowiednie sankcje oraz mechanizmy. Ważne jednak, aby były one skuteczne.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Polak z Pomorza Poniedziałek, 14 Listopada 2016, 21:43
Co USA i UE, a zwłaszcza Niemcy i Francja robiliście przez ostatni rok ? Drapiecie się po głowach, kombinujecie, wyrażacie ciągłe zaniepokojenia z działań Rosji na terenie Europy i co ? Dalej jesteście w czarnej d-pie i dalej handlujecie z Putinem czym się da aby tylko misia uspokoić. Wygląda to tak jakby Putin przyszedł do domów prezydenta USA, premierów państw UE, Kanady i innych członków NATO narobił wam na wycieraczkę zlecając żebyście posprzątali po nim. Putin i ta będzie dalej robił co będzie chciał i nikt mu niczego nie zrobi, żaden Sąd nie wsadzi go do więzienia. A sprawa jest prosta. Z Rosją można wygrać wyłącznie gospodarczo stosując bezwzględne kary finansowe i sankcje dla krajów które złamią nałożone na Putina sankcję. Rosja głodna będzie jadła z ręki jak pies. Dziwię się naprawdę Niemcom i Francuzom, że przez cały czas handlują z Rosją i robią interesy z Putinem. Trzeba nie mieć honoru żeby tak postępować. Trzeba nie mieć też honoru żeby szantażować inne państwa UE wpływając bezpośrednio i pośrednio na te państwa. Teraz zastanawiacie się jak obronić UE i inne kraje NATO przed Putinem.
tak tylko... Poniedziałek, 14 Listopada 2016, 17:24
Ton światowej polityce nie może nadawać państwo, które swoje toalety zredukowało do wyciętych dziur w podłodze...
mity i fakty Poniedziałek, 14 Listopada 2016, 15:42
Mogło by się wydawać ze dość mądrze zdiagnozował sytuacje samej ROSJI - lecz z USA już nie za bardzo ? Powód złej diagnozy samej ameryki - fala nie zadowolenia w samej Ameryce z bycia żandarmem ŚWIATA - zły stan gospodarki samej ameryki a konkretnie przeogromne bezrobocie , pauperyzacja samej ludności amerykańskiej , bieda mieszkańców żyjących na marginesie społecznym , drogi dostęp do opieki zdrowotnej , niskie wynagrodzenie do lat poprzednich i co największe - to rasizm miedzy białymi a afroamerykanami . Jeśli na to nałożyć słabe mimo wszystko wyszkolenie żołnierzy ( tu kłaniają się rozpętane wojny bez wyraźnego wyniku ) , to generał chyba wyraził jedynie pobożne życzenie ! Europa jak mu się wydaje jest mocna - choć to tylko wydaje mu się jako wojskowemu ( mnie to przypomina schyłkowe działanie poszczególnych państw UKŁADU WARSZAWSKIEGO ) ? Bo sama AMERYKA jest ekonomicznie słaba a wewnętrznie jeszcze bardziej rozdarta . Naturalnym wydaje się ze wojsko trzeba jakoś zagospodarować inaczej zasilą armie bezrobotnych już i tak nie małą ( 30 milionów ) - według różnych szacunków , może być więcej . BREEDLOVE - tak tylko się wydaje że bez ROSJI można wszystko siłą załatwić . Efekt widać w poszczególnych krajach jeszcze na dodatek ile państw jest zaangażowanych w różnych konfliktach , wywołane lub pod naciskiem samej ameryki ( tu musimy powiedzieć o POLSKIM udziale w różnych wojnach i konfliktach jak i przewrotach ) . Różnej maści likwidacja samych przywódców ( KADDAFI , HUSAJN ) pucze KIJÓW , ANKARA a to tylko najbliższe wymieniłem . Rozpadające się samo NATO - i spychane przez USA na margines - bez polotu . Jak na koalicję ( organizację z rzeszajacą 28 państw ) nie mającą siłę się militarnie przeciwstawić ewentualnie ROSJI . Można by rzecz że role się obróciły to w NATO nie ma siły ani dynamiki ( przypomina właśnie Układ Warszawski przed rozsypaniem się ) . W ręcz odwrotnie można założyć że to w ROSJI jest tchnięty duch w samym NARODZIE ROSYJSKIM jak i w przeobrażeniach - samej armii Rosyjskiej . Gospodarczo może jeszcze nie tak mocne jak takie NIEMCY - ale przy stałym jakimś dochodzie z ropy czy gazu - stale ta gotówkę posiadają , dlatego pomału przestawiają się na produkcję uzbrojenia jak również budownictwo czy infrastrukturę . Dziś jak masz kasę - potrafisz wszystko kupić na świecie i tak czynią , a przy mądrym zarządzaniu potęcjałem ludzkim i surowcowym - dbając o emerytów i dzieci , dorośli sami aktywizują się bo jest im dobrze . Na koniec dodam - jeśli będą chcieli dalej szachować samego PUTINA - nie bacząc na problem jaki sama ameryka wygenerowała a kraje Europy powielają w samej EUROPIE ( uchodzcy , islam , radykalizm ) . PRZEGRAJĄ za parę lat ? To nie PUTIN , jest problemem - to USA jest tym problemem ?
Speedy Gonzales Poniedziałek, 14 Listopada 2016, 15:36
Trochę żałosne "supermocarstwo" o PKB Meksyku, eksportujące $300mld rocznie niemal wyłącznie surowce i tania broń dla krajów rozwijających się. Dla porównania eksport Meksyku za 2015 to $430mld głównie motoryzacja, maszyny i elektronika?
Mamut Środa, 16 Listopada 2016, 11:40
@Speedy Gonzales

Nieprawda ! Ten eksport Meksyku za $430mld to faktycznie eksport firm z USA , Kanady i Europy Zachodniej , które są zlokalizowane ne terenie tego kraju . To coś podobnego co u nas . Mówi się o jakimś eksporcie Polski za setki miliardów dolarów . a w rzeczywistości to eksport firm niemieckich i innych zachodnich które są zlokalizowane na terenie Polski. Polska w ogóle nie ma przemysłu !
Co do Rosji to ma ona dobrze rozwinięty przemysł elektroniczny , produkuje dobry sprzęt zbrojeniowy ( drugie miejsc epod względem eksportu za USA) . Produkuje również dobre samochody ciężarowe i autobusy. Posiada najlepszy na świecie przemysł kosmiczny .Ostatnio rozwija intensywnie rolnictwo . Jest jednym z największych eksporterów zbóż na świecie.