Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

Na urządzeniach służbowych nikt nie powinien mieć aplikacji, które budzą wątpliwości. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym - ocenił w piątek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski pytany był w piątek w radiowej Trójce o listę niebezpiecznych sprzętów i aplikacji, które nie powinny być używane przez polskich użytkowników, szczególnie przez urzędników. Powiedział, że resort nie pracuje nad tym, by zablokować „jakichś operatorów platform”.

„Ale rekomenduję wszystkim użytkownikom - na urządzeniach służbowych nikt nie powinien mieć aplikacji, które budzą wątpliwości. Czy TikToka ktoś powinien mieć na urządzeniu służbowym? Nie. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym” - podkreślił.

Reklama

Przyznał przy tym, że sam założył w przeszłości konto w tym serwisie, jednak aplikacja nie była zainstalowana na telefonie służbowym. Dodał, że już z niego nie korzysta.

Czytaj też

Już na początku objęcia teki wicepremiera i ministra cyfryzacji Gawkowski w wywiadzie z naszym serwisem przyznał, że „jeśli chodzi o same aplikacje, takie jak TikTok, na urzędowych sprzętach nie można - ze względów bezpieczeństwa - instalować aplikacji, które nie służą do pracy, zatem tego tematu nawet nie ma”.

Czytaj też

Reklama

ByteDance nie sprzeda amerykańskiej części TikToka

Serwis BBC podał w piątek, że ByteDance nie ma zamiaru sprzedać TikToka, co wynika z oświadczenia firmy. Wcześniej media sugerowały możliwość sprzedaży amerykańskiej części TikToka po przyjęciu w USA ustawy, zgodnie z którą TikTok albo zmieni właściciela, albo przestanie być dostępny w Stanach Zjednoczonych.

Ma to związek z faktem, że w tym tygodniu prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę, która przewiduje zakaz TikToka w Stanach Zjednoczonych, o czym pisaliśmy w tym materiale.

Czytaj też

Ustawa wymaga, aby ByteDance sprzedał TikToka inwestorowi spoza Chin. Jeżeli tego nie zrobi - w ciągu 12 miesięcy platforma straci dostęp do usług hostingowych w USA, czyli przestanie być dostępna w Ameryce. USA i inne kraje Zachodu obawiają się, że komunistyczne władze Chin mają dostęp do danych gromadzonych przez TikTok.

/PAP/ NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na : [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama