Obama "nie docenił" konsekwencji rosyjskich operacji hakerskich

Środa, 11 Stycznia 2017, 10:38

Barack Obama przyznał, że "nie docenił" wpływu rosyjskich działań hakerskich i kampanii dezinformacyjnej na wynik wyborczy Demokratów. Prezydent skomentował sprawę dwa dni po ogłoszeniu raportu amerykańskiego wywiadu dotyczącego działań Rosjan.

W wywiadzie dla telewizji ABC prezydent USA zaprzeczył jednak, jakoby miał nie docenić swego rosyjskiego odpowiednika, Władimira Putina, który według amerykańskiego wywiadu zorkiestrował kampanię ataków informatycznych i manipulacji medialnych, aby przyczynić się do zwycięstwa wyborczego Donalda Trumpa i porażki Hillary Clinton.

"Myślę jednak, że nie doceniłem w tej nowej erze rozwoju informatyki, możliwości tego rodzaju dezinformacji i ataków informatycznych mogących wywierać taki wpływ na otwarte społeczeństwa przez zakłócanie demokratycznych praktyk" - powiedział amerykański prezydent. Uważa on, że tego rodzaju praktyki nasilają się.

Obama, który wygłosił we wtorek w Chicago przemówienie pożegnalne, przypominając, że w wielu spośród sojuszniczych krajów USA wchodzących w skład NATO odbędą się niedługo, tak jak we Francji, wybory, powiedział w nawiązaniu do ewentualnych ingerencji: "Musimy być czujni". Wcześniej mówili o tym szefowie wywiadu i kontrwywiadu w Niemczech i Francji.

Wydaje się, że Obama po raz kolejny popełni błąd nie doceniając przeciwnika. Wcześniej lekceważył zagrożenie ze strony Daesh porównując ją do drużyny rezerwowej ze studenckiej ligi koszykówki, która ubiera się w koszulki słynnych Lakersów, co jednak nie czyni ich jeszcze Kobe Bryantami. Pomimo  raportów wywiadów o rosnącym zagrożeniu ze strony tej organizacji nie zdecydował się na aktywne jej przeciwdziałanie. Decyzję o rozpoczęciu działań wojennych podjął dopiero we wrześniu 2014, kiedy Daesh zdążyło już rozwinąć swoją infrastrukturę na zajętych terenach.

AK/PAPDziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

TowariszczJacho Poniedziałek, 30 Stycznia 2017, 17:04
B. O. nie docenił, a to ciekawe, czyli dezinformacja trwa, jeśli ludzi oducza się od samodzielnego myślenia to trudno się dziwić, może to pozwoli na zastanowienie nad pewnym kiedyś sformułowaną tezą "... przy urodzeniu każdemu o .... kolorze skóry powinno się wręczać dyplom Harwarda, wówczas nie będzie mowy o dyskryminacji ...."