Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Tomasz Chomicki (Samsung Electronics Polska) opowiada o najczęstszych błędów popełnianych w cyberbezpieczeństwie.
Tomasz Chomicki (Samsung Electronics Polska) opowiada o najczęstszych błędów popełnianych w cyberbezpieczeństwie.
Autor. Marcin Ordon/Defence24

„Z wielu ogólnodostępnch analiz wynika, że liczba cyberataków raczej nie zmniejszy się w najbliższym czasie” – powiedział Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska.

Materiał sponsorowany

Podczas rozmowy red. Michała Górskiego z Tomaszem Chomickim w programie „Prosto o cyber”, który możecie śledzić na naszym kanale w serwisie YouTube, mówiono o cyberbezpieczeństwie.

Jakie błędy popełniamy najczęściej przy użytkowaniu sprzętu elektronicznego „Niestety za rzadko aktualizujemy systemy operacyjne naszych urządzeń elektronicznych, a to stanowi otwarcie drzwi dla cyberprzestępców” – powiedział dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska.

Zwracał też uwagę na zbyt rzadko stosowane rozwiązania kontrolne - dedykowane systemy zarządzania. „Moją rekomendacją jest to, aby używać oprogramowania kontrolnego - nazywane systemami zarządzania” – stwierdził, dodając trzeci, często popełniany błąd.

„Brak zmiany hasła administratora, często zostawiamy domyślne hasło urządzenia nadane przez producenta. Hakerzy wykorzystują ten element, aby zaatakować nasz system i dostać się do sieci. Może to skutkować niekontrolowanym wyciekiem danych i sytuację, nad którą przestajemy panować jako użytkownicy lub nawet administratorzy” - mówił Tomasz Chomicki.

Czytaj też

Reklama

Nowa perspektywa Samsung

W rozmowie podjęto też temat nowej perspektywy Samsung dotyczącej kwestii bezpieczeństwa.

„Samsung stworzył i zaprezentował nowoczesne rozwiązanie - KNOX Matrix, które pozwoli nam ochronić urządzenia końcowe inne niż telefon, takie jak np. telewizor, pralka czy lodówka. Są one oparte o technologie Blockchain i specjalny »token«, który ma ochronić użytkowników przed niekontrolowanym wyciekiem danych” – mówił ekspert. Dotknął też znaczenia Platformy Knox, która na rynku istnieje już od 10 lat.

Czytaj też

Reklama

Jaki będzie 2024 rok?

W wywiadzie nie zabrakło też przewidywań dotyczących roku 2024. Czy poziom cyberbezpieczeństwa wzrośnie?

„Liczba ataków nie zmniejszy się. Wskazuje na to chociażby raport ENISA. Nie przestaniemy doświadczać fali ransomware, które dziś króluje wśród różnego rodzaju podatności” – stwierdził nasz rozmówca, zwracając uwagę na ciągłe zagrożenie phishingiem oraz deepfake’ami, które – przy dalszym rozwoju AI – będą coraz trudniejsze do identyfikacji.

„Przed nami trudny rok i w tym trudnym czasie będziemy szukać trudnych odpowiedzi” – podsumował Tomasz Chomicki.

Reklama

Uczymy się na błędach?

Czy w związku z tym istnieją aspekty pozytywne, które pozwolą nie widzieć przyszłości jedynie w ciemnych barwach?

„Bardzo pozytywne jest to, że uczymy się na błędach. Serwis taki jak »Bezpieczne Dane« czy możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to dobre wiadomości. Cieszy również to, że rośnie świadomość obywateli dotycząca istniejących cyberzagrożeń” - odpowiedział przedstawiciel Samsung Electronics Polska.

Wywiad dotyczył również urządzeń końcowych oraz ich znaczenia w systemie cyberbezpieczeństwa. Całą rozmowę można obejrzeć poniżej:

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama