Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nie będzie Agencji Cyberbezpieczeństwa. Przynajmniej nie w tym roku

Wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski
Wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

W tym roku nie powstanie agencja cyberbezpieczeństwa, w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa pojawią się narzędzia będące zalążkiem takiej agencji. W przyszłym tygodniu zaprezentujemy projekt ustawy - zapowiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski w rozmowie z PAP. Tym samym potwierdzają się nasze informacje.

W kampanii parlamentarnej Lewica zapowiadała, że stworzy Agencję Cyberbezpieczeństwa, o projekcie w tej sprawie pisaliśmy jako pierwsi na łamach CyberDefence24.pl już ponad trzy lata temu.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie konferencji Insecon w Poznaniu ponownie mówił o Agencji Cyberbezpieczeństwa i potwierdził dzień później w czasie wydarzenia Secure2024 (organizowanym przez NASK), że „powinni zbudować Agencję Cyberbezpieczeństwa.

Jednak zaznaczył, że nie jest to „łatwy krok” do wykonania w ciągu roku. Jego zdaniem, działanie powinno się rozpocząć od budowy centrum koordynacji, co nastąpi przy nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w 2024 roku.

Natomiast w kwietniu mają zostać przedstawione założenia do ustawy, co - jak pisaliśmy - zostanie publicznie zaprezentowane całej branży.

Czytaj też

Reklama

Olszewski: W KSC zalążki Agencji Cyberbezpieczeństwa

Natomiast wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski w piątek w Studiu PAP również był pytany m.in. o to, czy w dobie rosnących zagrożeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa powstanie w Polsce nowa służba specjalna w postaci agencji bezpieczeństwa cybernetycznego.

W tym roku na pewno nie powstanie, natomiast w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) pojawią się narzędzia, będące zalążkiem takiej agencji. Połączone centrum operacyjne cyberprzestrzeni, które międzyresortowo spotyka się co tydzień, teraz jest ciałem nieformalnym, będziemy je sformalizowali, więc ta funkcja koordynacyjna zostanie wdrożona” - powiedział.

Reklama

Wdrożenie KSC i NIS 2

W ocenie wiceministra najważniejsze są działające mechanizmy i „twarde narzędzia, gdzie państwo może jednoznacznie podjąć decyzję i może egzekwować prawo”.

Dodał, że obecnie jego celem jest wdrożenie do KSC unijnej dyrektywy NIS 2 ws. środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa, która nie zobowiązuje państw członkowskich do powołania osobnego urzędu. „Inne kraje różnie rozwiązały tę sprawę, ta dyskusja jest przed nami” - zaznaczył.

Pytany, o to, kiedy jego resort zaprezentuje projekt ustawy o KSC, odpowiedział, że stanie się to w przyszłym tygodniu. „Projekt ustawy jest gotowy” - przekazał.

Reklama

Co w noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?

Zdaniem Olszewskiego powiększy on katalog sektorów i liczbę podmiotów, które będą objęte nadzorem cyberbezpieczeństwa. „Będą nowe narzędzia, zarówno nadzorcze, wdrażające mechanizmy cyberbezpieczeństwa, ale i sankcje za niewdrożenie pewnych rozwiązań. Ustawa będzie porządkowała system cyberbezpieczeństwa” - powiedział.

Olszewski podkreślił, że projekt zostanie poddany szerokim konsultacjom, gdyż resort cyfryzacji „zdaje sobie sprawę z jego newralgiczności”. „Bardzo mi zależy, żeby każdy mógł złożyć swój wniosek, swoje poprawki, swoje uwagi, tak, żeby projekt wychodząc z Rady Ministrów był z jednej strony absolutnie kompromisowy, ale z drugiej strony zabezpieczający nas jako Polskę w cyberprzestrzeni w stu procentach” - zaznaczył.

Na początku kwietnia br. w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt przygotowywany przez resort cyfryzacji ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2024 r.

Nowela ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma realizować też jeden z kamieni milowych KPO.

/PAP/ NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama