Litwini przeciwko rosyjskiej propagandzie. Wsparcie MSZ

3 stycznia 2017, 12:56
Cyberdefence24
Cyberdefence24

Obywatele Litwy postanowili sami przeciwstawić się propagandzie Moskwy i starają się oznaczyć na portalach społecznościowych wszystkie treści publikowane przez rosyjskich trolli hybrydowych. Z propagandą walczy także ministerstwo spraw zagranicznych i duże koncerny medialne.

Jak pisze agencja AP, Ricardas Savukynas, konsultant biznesowy jest jednym z przedstawicieli grupy obywateli, która stara się zwalczać obecność rosyjskiej propagandy w litewskim internecie poprzez oznaczanie elementów zawierających mowę nienawiści. Działalność obywateli, za którą nie pobierają żadnego wynagrodzenia od rządu, wydaję się przynosić skutki. Jednak bez rozwiązań systemowych, które są obecne na Litwie, kraj mógłby nie poradzić sobie ze zjawiskiem trolli hybrydowych.

W trudnej walce zwalczania obraźliwych i propagandowych komentarzy biorą udział także firmy medialne na swoich portalach, ale także ministerstwo spraw zagranicznych. To ostatnie zorganizowało nawet ogólnokrajową kampanie informacyjną. Celem tej akcji, ma być informowanie obywateli o zagrożeniach, jakie mogą na nich czyhać ze strony agentów obcych państw. Za jej realizację odpowiedzialny jest litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa (VSD), który informuje o zagrożeniach ze strony osób prowadzących działania wywiadowcze na terenie Litwy.

Czytaj też: Rosjanie włamali się do systemów rządowych Litwy

W ramach kampanii powstały spoty promujące rozsądne zachowania wobec obcych osób, wykazujących niezrozumiałe zainteresowanie życiem innych. Każdy z nich kończy się podaniem informacji o gorącej linii telefonicznej, dla osób, które podejrzewają, że mogły stać się obiektem działań obcego wywiadu.

Wiodąca stacja telewizyjna na Litwie, TV3, zatrudnia specjalnych pracowników odpowiedzialnych  za usuwanie obraźliwych czy dezinformujących komentarzy, jak czytamy na portalu NBC.

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Swarożyc
wtorek, 10 stycznia 2017, 03:18

Pies jebał litwinów przecież oni koperowali z rosjsnami a potem z niemcami przeciw polsce i polakom.

babcia Zosia
wtorek, 3 stycznia 2017, 17:15

Taki artykuł to zasłona dymna Defence 24, przecież wiadomo, że oni ochraniają na swym portalu ruską agenturę.

tak tylko...
wtorek, 3 stycznia 2017, 16:51

Aby ocenić dany portal, czy współpracuje z rosyjskimi trollami wystarczy policzyć proporcje wpisów prorosyjskich do całości. Nie powinno ich być więcej niż 15%, jeśli jest więcej, to znaczy, że moderator "moderuje".

pepe
środa, 4 stycznia 2017, 05:04

Mowa nienawiści? A co to takiego? Jak powiem że nie chce imigracji to już nienawiść? Może raczej mowa opozycji. I od kiedy trolling jest zagrożeniem? Może dla osób które nie umieją żyć bez twittera, haha. Komuś by się przydała przerwa od komputera

Laura
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 22:06

Czy potrzebujesz kredytu, jeśli potrzebujesz pożyczki prosimy napisz do nas przez {[email protected]}

Laura
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 22:04

Czy potrzebujesz kredytu, jeśli potrzebujesz pożyczki prosimy napisz do nas przez {[email protected]}

Podbipięta
środa, 4 stycznia 2017, 13:40

Dlaczego moderator blokuje wpisy poruszające temat rosyjskich trolli internetowych? To zakazany temat?

tak tylko...
środa, 4 stycznia 2017, 13:38

Intencje każdego portalu czytelnicy identyfikują po rodzaju blokowanych wpisów przez moderatora. Łatwo można rozpoznać portal współpracujący z rosyjską propagandą...

PiotrEl
wtorek, 3 stycznia 2017, 15:09

Witaj Cenzuro ! Dawno cię nie było!

wiercipieta
wtorek, 3 stycznia 2017, 15:03

Każdy jest narażony na pośmiewisko lub nawet pranie mózgu przez nachalna propagandę . Ot chodżby z naszego podwórka . Media pisane jak i internetowe - lamentowały ile to przyniesie szkody słynne 500+ . Pisały na okrągło - nie bacząc iż to rząd wyjaśniał i opisywał ten program jako jedyna metoda pomocy dla zuborzałych rodzin jako pomoc najmłodszych w pomocy materialnej i zachęta do większego macierzyństwa samych rodzin . A co internauci wypisują - chamskie wpisy . I to jest akceptowane przez większą część dziennikarzy jak i moderatorów . Tak samo polityka opisywana w internecie stwarza ten sam problem . Te wszystkie portale typu Facebok czy twiter - torz głupoty ludzie wypisują . Gdzie byli co robili - sami się ośmieszają , ale to nowo moda ?

ot co
wtorek, 3 stycznia 2017, 14:58

U nas portale zacierają tylko ręce, ruch w interesie! Rosyjskie trolle są nietykalne, moderatorzy ich troskliwie ochraniają blokując wpisy Polaków.

tak tylko...
wtorek, 3 stycznia 2017, 14:40

A na naszych portalach moderatorzy zabraniają demaskować rosyjską propagandę. Czas przyjrzeć się właścicielom portali...