Przełom w komunikacji kwantowej?

14 sierpnia 2017, 14:20
Fot. Rada Państwa Chińskiej Republiki Ludowej/gov.cn/Domena publiczna
Reklama

Chińczycy oświadczyli, że dokonali przełomu w komunikacji kwantowej. Grupa naukowców z Państwa Środka miała przesłać kod pomiędzy bazami w Chinach i satelitą do komunikacji kwantowej wysłanym w zeszłym roku na orbitę. Komunikacja kwantowa może w teorii doprowadzić do stworzenia odpornych na włamania sieci, które przesyłają informacje z prędkością światła.

Chiny zademonstrowały światu możliwość przesłania danych na dużą odległość za pomocą satelity, która potencjalnie jest nie do zhakowania. W ten sposób mogą oni stworzyć fundamenty pod następną generację szyfrowania czyli tzw. kwantowej kryptografii.

Technologia ta nazywana jest kwantową dystrybucją klucza (Quantum Key Distribution – QKD). Może to zagrozić istniejącej obecnie kryptologii. Dzięki rozwojowi tej technologii, będziemy mieli do dyspozycji szybsze i potężne komputery, które w teorii nie będą miały problemów ze złamaniem obecnych szyfrów.

QKD oferuje również nowe możliwości kryptograficzne. Pozwala ona na stworzenie dwóm stronom losowego tajnego współdzielonego klucza, który może zostać wykorzystany do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Ważną cechą kwantowej dystrybucji jest możliwość wykrycia podsłuchu ze strony osób trzecich. Każda taka próba wprowadzi zakłócenia, które mogą zostać w łatwy sposób wykryte.

Czytaj też: Chiny pionierem satelitarnej komunikacji kwantowej

Potencjalne skutki dla cyberbezpieczeństwa mogą być ogromne. Zwiększy to bezpieczeństwo danych, ale jednocześnie utrudni rządom włamania i przechwytywanie komunikacji, co może negatywnie rzutować na bezpieczeństwo narodowe. Zdaniem szefa projektu, może doprowadzić to do utworzenia całkowicie bezpiecznej komunikacji telefonicznej czy przesyłania dużych ilości danych bez zagrożenia ich przejęcia przez stronę trzecią.

Przewodniczący Chińskiej Akademii Nauk (China Academy of Science) Bai Chunli, zapowiedział, że Chiny zamierzają wystrzelić więcej satelitów do komunikacji kwantowej w przeciągu od 5 do 10 lat. Zdaniem szefa projektu Pana Jianweia, jeden satelita to zdecydowanie za mało, żeby mówić o efektywnej kwantowej transmisji danych.

Pierwszego satelitę do komunikacji kwantowej wystrzelono na orbitę 15 sierpnia 2016 r. z użyciem rakiety Chang Zheng-2D (pol. Długi Marsz-2D). Udany start przeprowadzono z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w prowincji Gansu, ulokowanego na pustyni Gobi w północnej części Chin. Przez ostatnie cztery miesiące trwały próby podzespołów satelity, kanałów komunikacji z urządzeniem oraz obsługującej go infrastruktury naziemnej.

Sektor kosmiczny uważany jest za jeden z priorytetów dla chińskiego rządu. Jednym z punktów jest stworzenie globalnej bezpiecznej sieci komunikacji opartej na kryptografii kwantowej.  

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Anuluj
me
piątek, 18 sierpnia 2017, 00:11

"Ważną cechą kwantowej dystrybucji jest możliwość wykrycia podsłuchu ze strony osób trzecich. Każda taka próba wprowadzi zakłócenia, które mogą zostać w łatwy sposób wykryte" wystarczy tylko próbować podsłuchiwać i się zakłóci komunikację? No to prosty sposób na zakłócanie :)

TowariszczJacho
środa, 16 sierpnia 2017, 14:36

Przełomem byłoby szyfrowanie kwantowe, ale to jest krok w kierunku bezpiecznego ustalania kluczy szyfrowania czyli dziś powiedzmy, że załatwia to taki DH z dodatkowym kanałem ... potwierdzenia. Widać na rysunku, że w warunkach lab. to może i "jako tako ... " ale czy będzie to możliwe "z ziemi" przy "niewidzących się" uczestnikach ... ale zawsze jest to krok w dobrą stronę ... powiedzmy.

Jsjsjs
środa, 16 sierpnia 2017, 14:05

Komunikacja kwantowa w perspektywie ma możliwość przekroczenia prędkości swiatła...

Sebulba
środa, 16 sierpnia 2017, 14:05

Niby w jaki sposób?

leming
wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:20

No nie wiem, ta cała teoria kwantów jest moim zdaniem odbiciem naszej cząstkowej wiedzy o mikroświecie, a nie realnym opisem istniejącej rzeczywistości. Dziura w szyfrze może pojawić się w nieoczekiwanym miejscu, wraz ze wzrostem naszej wiedzy o świecie kwantów.

Sebulba
wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:20

W takim razie polecam ją poznać, nie jest to łatwe wręcz bardzo trudne (oczywiście nie mówię o jakichś popularno naukowych książkach, teorię kwantów można poznać wyłącznie na gruncie matematyki) ale w efekcie całkowicie zmienia spojrzenie na świat.

Rewers
wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:58

Chińczycy oświadczyli podobnie ja to robią Rosjanie swoje fikcyjne wynalazki. Dopiero jak ukradną Amerykanom to coś mają. A może właśnie coś ukradli i się chwalą.

makx
wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:58

To stan wiedzy sprzed 20 lat. Chińczycy już teraz przodują naukowo a do tego mają odwagę testować potencjalnie rewolucyjne technologie, jak emdrive.

Karol
wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:58

To akurat było zgłębiane z jakimś ośrodkiem naukowym z Austrii. Nie pamiętam już szczegółów, ale info pojawiło się bodajże w zeszłym roku. Wygląda a to, że rozwinęli to co odkryli wespół z Austriakami. Zbudowali nawet eksperymentalną sieć światłowodową (do łączności kwantowej) w jednym ze swoich miast i z sukcesem ją przetestowali. Są "w przodzie" względem Zachodu, nie żartowałbym z tego. Mają kasę i siłę sprawczą (rozkaz partii). Nie jest dobrze.

Karol
wtorek, 15 sierpnia 2017, 13:25

Jak dodamy do tego ogłoszony przez władze Chin program rozwoju sztucznej inteligencji i robotyzacji to ... jest się czego obawiać. Zachód może zostac w tyle, a to ... niebezpieczne.

Afryka dzika
wtorek, 15 sierpnia 2017, 13:25

Dlaczego niebespieczne ? Chiny są obecnie bardziej cywilizowane od zachodu, który sprowadza do europy dziką Afrykę.

Extern
poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 18:02

Splątali fotony?

Sebulba
poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 18:02

Tak, już dawno temu. Przełomem tego bym nie nazwał raczej kolejny krok w postępie.