Celowniki z AI. Żołnierze poczują się jak w grze komputerowej

14 września 2021, 11:46
IDF_Border_Defense_Array._XVI
Fot. IDF Spokesperson's Unit photographer/Wikimedia Commons/CC 3.0

Izraelski koncern Elbit System opracował celowniki wyposażone w sztuczną inteligencję, które pozyskują dane z pola widzenia żołnierza, przetwarzają je, a następnie wyświetlają w ramach rzeczywistości rozszerzonej. Wszystko bez odrywania wzroku strzelca od urządzenia, podobnie jak ma to miejsce w grach komputerowych.

Rozwiązanie opracowane przez izraelską firmę Elbit System (jednego z największych producentów elektroniki wojskowej i robotów bezzałogowych) sprawia, że żołnierze używający celowników w karabinach szturmowych mają wrażenie, jakby brali udział w grze wideo. Wszystko dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Nie odrywając wzroku

Dane z Assault Rifle Combat Application (ARCAS) wyświetlają się na podglądzie z celownika. Gdy żołnierz naciśnie odpowiedni guzik znajdujący się na uchwycie broni, może przełączać się między bazami informacji oraz wybierać różne opcje (np. wykrywanie ruchu czy zapas posiadanej amunicji), nie odrywając wzroku od celownika – informuje C4isrnet. Narzędzie pozwala także m.in. nagrywać filmy wideo i przesyłać je do centrali. Posiada również funkcję nawigacyjną.

Rozwiązanie Elbit System posiada mikrokomputer przeznaczony do przetwarzania informacji i posiada graficzny interfejs do wyświetlania informacji w ramach celownika lub w opcjonalnych okularów montowanych na hełmie. Dane są pobierane w czasie rzeczywistym z pola widzenia żołnierza (widziane przez celownik), a także pochodzą od innych użytkowników ARCAS. Wyświetlane są jako jedna z warstw rzeczywistości rozszerzonej na górze podglądu.

Z myślą o piechocie

Jak zadeklarowali przedstawiciele Elbit System podczas konferencji DSEI w Londynie, gdzie zaprezentowano ARCAS, opracowane rozwiązanie jest łatwe do dostosowania. Powstało ono z myślą o zwykłych żołnierzach piechoty, a nie tylko sił specjalnych.

Około 80 proc. piechoty na całym świecie nie ma nowoczesnych celowników.

twierdzi Elbit System

Arie Chernobrow, dyrektor generalny izraelskiej firmy, podkreślił, że użycie ARCAS jest bardzo intuicyjne i przypomina wygląd z gry Fortnite na Play Station. Rozwiązanie pokazuje m.in. zasięg, kierunek i prędkość wiatru, ale także posiadaną amunicję. Wykorzystanie pomysłów ze świata gier komputerowych, zwłaszcza typu FPS, musiało w końcu zostać w praktyce użyte do poprawienia działania sprzętu wojskowego.

Nic skomplikowanego

Cały system bazuje na doświadczeniu firmy w tworzeniu lunet i celowników termowizyjnych. Rozwiązanie wykorzystuje aplikacje, które używają różnorodne bazy danych, dzięki możliwościom jakie daje sztuczna inteligencja.

Producent zadeklarował, że aktualizacja lub rozszerzenie zdolności ARCAS jest bardzo łatwe. Dodatkowo zamontowanie nowoczesnego narzędzia nie jest skomplikowane – można umieścić go w każdym karabinie z szynami Picatinny.

Co warto odnotować, rozwiązanie Elbit System jest obecnie testowane przez Siły Obronne Izraela (IDF).


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
paracetamol
czwartek, 16 września 2021, 01:25

Żadna z opisanych funkcji tego urządzenie nie wymaga sztucznej inteligencji. AI stało się marketingowym terminem dodawanym obecnie do każdego produktu elektronicznego. Niektóre funkcję oferują obecnie przygotowywane celowniki optyczne dla żołnierzy przyszłości. Jedyna interesująca funkcja to nakładanie informacji z systemu na obraz w okularze. Całość nie jest jednak bardziej zaawansowana niż AR w telefonie. Właściwie bez sprawdzenia jak to działa trudno ocenić ile jest prawdy w materiałach marketingowych, choćby prezentacja obrazu z termowizji. Mnie np. interesuje na ile poprawne są informacje podawane z komputera balistycznego. Przypuszczalnie więcej takich rozrywkowych funkcji będzie dodawanych do współczesnej elektroniki wojskowej. Podnosi to na pewno pozycję marketingową produktu. O stronie użytkownej niech wypowiedzą się żołnierze.

bender
wtorek, 14 września 2021, 17:16

Sprytne. Deep learning dla wbudowanego algorytmu rozpoznawania głów czy sylwetek i można mieć coś jak autotracker, ale w celowniku karabinowym. Dodać do tego nagrywanie momentu strzału. Ogólnie dobry pomysł. Ciekawe jak z zasilaniem, bo moc obliczeniowa żre prąd.

środa, 15 września 2021, 02:18

To będzie specjalizowany chip tylko do tego zastosowania, a nie uniwersalny procesor wielozadaniowy. Prądu to będzie żreć tyle co nic (setki razy mniej od smartfona). A i bateria może być 10 razy pojemniejsza od smartfonowej.

Jabadabadu
wtorek, 14 września 2021, 16:12

..... Game over. Masz jeszcze 3 życia...... No nie, to nie była gra komputerowa? To kto mi wygenerował ten obraz w celowniku? Kto zmienił dane? Św Piotrze? Kto to zrobił?

zgnilizna
wtorek, 14 września 2021, 14:52

Wojny nie wygrywa się nowoczesnymi celownikami... kierunek myślenia na świecie jest ślepą uliczką, nowoczesne celowniki, Al myślące za żołnierza etc. Przykład Afganistanu: Talibowie mieli tylko kałachy i RPG, a wojnę po 20 latach wygrali. Wojska koalicji zasadniczo miały pełny wachlarz środków, a sukcesu poza tymczasową dominacją militarną nie odniosły, gdyż nie były w stanie odwieść społeczeństwa (przynajmniej rekrutów na bojowników) od talibów.

Janekk
sobota, 18 września 2021, 22:29

Tyle, że talibowie nie wygrali tej wojny starymi kałachami.

Bumer
środa, 15 września 2021, 16:33

Nikt jeszcze w Afganistanie nie wygrał.Teren i kultura sprzyja Talibom.Myślisz,że gdyby Amerykanie nie mieli by Chin na głowie to by siebie tam dłużej nie posiedzieli?

czesio
wtorek, 14 września 2021, 20:10

Wojny nie ale życie już tak bo za nim ty przycelujesz na muszce i szczerbince to ktoś z takim kolimatorem wcześniej przez niego ostrzeżony wpakuje ci parę kulek.No ale jak się strzelało ze starego kałacha do nieruchomej tarczy to może się tak wydawać.

Tweets CyberDefence24