Ponad połowa połączeń ze stronami www jest szyfrowana

3 lutego 2017, 12:34

Według Mozilli, ponad połowa ruchu sieciowego na stronach internetowych jest wykonywana za pomocą szyfrowanego protokołu https. Choć rozwiązanie to znacznie poprawia bezpieczeństwo przeglądania witryn w stosunku do normalnego trybu, to jednak wciąż daleko mu jeszcze do bezpiecznych rozwiązań.

Oświadczenie Mozilli o tym, że ponad połowa internautów używa szyfrowanego połączenia htttps można uznać za niemały sukces wszystkich specjalistów bezpieczeństwa internetowego. Ciężko jednak ogłosić koniec zagrożeń prywatności przy korzystaniu z sieci, ponieważ nie jest to obecnie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jest ono jednak dużo lepsze, od wchodzenia na strony www, które nie korzystają nawet z tego podstawowego zabezpieczenia.

Trudno jednak ogłaszać wielki sukces, ponieważ nadal blisko połowa stron nie używa domyślnie protokołu szyfrowanego https, choć obecnie używany standard w maju tego roku będzie obchodził już 17 lat. Jednym z rozwiązań bezpiecznego korzystania z internetu jest niewchodzenie na strony nieposiadające standardu https. Nie powinno się też na takich stronach wprowadzać żadnych danych logowania, ponieważ hasło i login mogą zostać przechwycone przez każdego hakera.

Czytaj też: FCC ostrzega przed zagrożeniem płynącym z internetu rzeczy

Innym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia się jest korzystanie z dodatkowych aplikacji, dostępnych na popularnych przeglądarkach, które automatycznie pozwalają na szyfrowane połączenie w z dowolną stroną. Już teraz w przeglądarkach Chrome, Firefox czy Operze, mamy możliwość sprawdzenia poziomu zabezpieczenia. Jeżeli odwiedzimy stronę, która nie pozwala na https, przeglądarka w polu adresu wyświetli informacje, że połączenie nie jest bezpieczne.

Warto o tym pamiętać, jeżeli korzystamy ze stron, które nie posiadają takiego rozwiązania. Firma Google w takich przypadkach, zaleca aby kontaktować się właścicielami stron, którzy powinni zmienić zabezpieczenia połączenia swoich odwiedzających. W innym przypadku trudno mówić o bezpieczeństwie sieci, jeżeli https nie jest podstawowym zabezpieczeniem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.