Rosyjscy hakerzy atakują Czarnogórę

23 czerwca 2017, 17:23
Secretary Kerry Puts the Cap Back on His Pen After Signing an Accession Protocol to Continue Montenegro's Admission to NATO in Brussels

Firma FireEye, firma zajmująca się bezpieczeństwem, opublikowała nowe informacje o cyberatakach na Czarnogórę, dokonanych przez rosyjską grupę hakerską APT28. Zdaniem ekspertów FireEye powodem zwiększenia się ilości operacji wymierzonych w Czarnogórę w cyberprzestrzeni jest jej członkostwo w NATO.

Czarnogóra 5 czerwca br. oficjalnie przystąpiła do NATO. Jest to pierwszy od 8 lat nowy kraj członkowski Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z uwagi na położenie tego małego, bałkańskiego kraju nad Morzem Adriatyckim, zależało na nim zarówno sojuszowi NATO jak i Rosji, gdyż jest to ważne miejsce strategiczne na mapie świata.

Przystąpienie do NATO ściągnęło jednak na Czarnogórę natychmiastowe sankcje ze strony Rosji. Wprowadzono embargo na produkty pochodzące z Czarnogóry. W tym samym czasie nasiliły się również cyberataki ze strony grup hakerskich powiązanych z Kremlem i wywiadem wojskowym GRU. Amerykańska firma FireEye przeprowadziła badania z których wynika, że za cyberatakami na Czarnogórę stoi grupa hakerska znana pod kryptonimem APT28, informuje serwis darkreading.com.

Czytaj też: Kryzys w Katarze wywołali rosyjscy hakerzy metodą fake news?

Według informacji, do których dotarli dziennikarze darkreading.com, na początku 2017 roku specjaliści z FireEye otrzymali próbki złośliwego oprogramowania wskazujące, że grupa APT28 stoi za cyberatakami na instytucje rządowe Czarnogóry. Przy wykorzystaniu metody spearphisingowej wykradziono dokumenty dotyczące wizyty Sekretarza Generalnego NATO w Czarnogórze oraz przybycia oddziałów wojskowych NATO.

Jak mówi Tony Cole, wiceprezes i dyrektor ds. technologii adresowanych do rządów w FireEye, rozszerzenie NATO jest często postrzegane przez Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a propozycja członkostwa Czarnogóry w NATO spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Rosji. Zdaniem eksperta FireEye jest prawdopodobne, że ta działalność stanowi część kontynuacji programu APT28 mającego na celu atakowanie państw członkowskich NATO, a także samej organizacji.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
jędruś z ....
piątek, 23 czerwca 2017, 18:43

Znowu ??? Ci maja zdrowie tak ślęczeć nad tymi kompami ! A swoją droga co robią amerykańscy hakerzy NSA - chyba to samo ?

Gonzo
sobota, 24 czerwca 2017, 01:08

A ja wlasnie jestem w Czarnogorze /w Boce Kotorskiej/ wczasach.Pozdrawiam.:)))