Reklama

Technologie

Technologie kwantowe. USA i Holandia łączą siły

komputer kwantowy
Autor. IBM Research/Flickr/CC BY-ND 2.0

Stany Zjednoczone oraz Holandia łączą siły, aby współpracować na polu informatyki i technologii kwantowej. Porozumienie zakłada m.in. podjęcie prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami i standaryzacją. Czy doprowadzi to do powstania przełomowych rozwiązań?

Reklama

Stany Zjednoczone i Holandia ogłosiły połączenie sił w ramach nowej inicjatywy dotyczącej badań i rozwoju w dziedzinie informatyki i technologii kwantowej (quantum information sciences and technology - QIST). Przedsięwzięcie jest kontynuacją wysiłków USA na rzecz QIS (quantum information sciences).

Reklama
Podstawą postępu są globalne wysiłki badawcze i ciągłe poszerzanie wiedzy.
Oświadczenie USA i Holandii
Reklama

Czytaj też

Duch nauki

We wspólnym oświadczeniu do sprawy podkreślono, że oba kraje zamierzają „ujarzmić ducha nauki, technologii i innowacji" i promować QIST, w tym obliczenia kwantowe będące podstawą rozwoju społeczeństwa i przemysłu.

Dlatego też państwa zobowiązały się do współpracy, która będzie oparta na zasadach takich jak otwartość, przejrzystość, równość, uczciwa konkurencja, wolność badań, ochrona własności intelektualnej oraz poszanowanie wartości demokratycznych.

Międzynarodowe partnerstwa są kluczem do połączenia wiedzy, pomysłowości i kreatywności.
Oświadczenie USA i Holandii

Czytaj też

Porozumienie

Zgodnie z porozumieniem naukowcy, badacze, specjaliści z USA oraz Holandii mają stworzyć ekspercką społeczność i współpracować w ramach np. warsztatów, seminariów i konferencji. Przedmiotem ich pracy powinny być nie tylko kwestie związane bezpośrednio z technologią i badaniami, ale również regulacjami, standaryzacją i poszukiwaniem nowych zastosowań dla innowacyjnych rozwiązań.

Ponadto, państwa te zobowiązały się do „wspierania rozwoju kolejnego pokolenia naukowców i inżynierów", którzy odegrają kluczową rolę dla tej dziedziny w przyszłości.

Czytaj też

Chiny działają

Prace nad technologią kwantową nie są obecnie niczym zaskakującym. Wiele ośrodków badawczych stara się wdrożyć te technologię, aby np. złamać współczesne techniki szyfrowania. Szczególnie aktywne na tym polu są kraje o wysokim potencjale, jak USA czy Chiny.

Na naszych łamach poruszaliśmy wątek artykułu autorstwa naukowców z Państwa Środka, którzy twierdzili, że odkryli sposób jak można złamać szyfrowanie RSA. Ich zdaniem jest to osiągalne poprzez połączenie klasycznych i kwantowych technik szyfrowania oraz odpowiedniego komputera kwantowego.

Tezy zawarte w publikacji spotkały się jednak z krytyką specjalistów z innych krajów. Nie zabrakło mocnych stwierdzeń („to bzdura"). Chiny jednak mocno angażują się w tę dziedzinę nauki i to fakt.

Czytaj też

Komputery kwantowe. Co to?

O tym, czym są komputery kwantowe wyjaśniamy obszernie w materiale wideo z udziałem gen. bryg. (rez.) Włodzimierza Nowaka oraz Andrzeja Szymczaka, eksperta VMware Polska.

Specjaliści wskazali na łamach naszego portalu, że zbliża się technologiczna rewolucja, będąca efektem rozwoju rozwiązań kwantowych. Przełom odbije swoje piętno również na cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów Polska nie może przespać tego momentu. Dlaczego? Więcej w wideo:

YouTube cover video
Komputery Kwantowe: gen. bryg. (rez.) Włodzimierz Nowak i Andrzej Szymczak (ekspert VMware Polska) w rozmowie z CyberDefence24.pl

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama