Ukraińcy zapobiegli kolejnemu cyberatakowi

5 lipca 2017, 12:42
Arsen Avakov, minister spraw wewnętrznych Ukrainy

Oddział ukraińskiej policji ds. walki z cyberprzestępczością zablokował kolejny atak cybernetyczny na Ukrainę, powiedział w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Avakov.

Jak pisze agencja Reuters, eksperci wciąż starają się ustalić, kto stał za atakiem złośliwego oprogramowania Petya, które w ubiegłym tygodniu zaatakowało systemy komputerowe w największych firmach na całym świecie.

Ukraińscy funkcjonariusze wywiadu i organizacje zajmujące się ochroną poinformowały, że niektóre z infekcji ataku Petya, zostały rozpowszechnione przez złośliwą aktualizację wydaną przez MEDoc. Celem cyberataku Petya były wszystkie firmy w Ukrainie, które miały zainstalowane oprogramowanie MEDoc. Jest to coś w rodzaju polskiego programu Płatnik, który muszą posiadać przedsiębiorstwa, żeby móc m.in. rozliczać podatki.

Czytaj też: Ukraina: za atakiem hakerskim stoją rosyjskie służby specjalne

Minister Avakov poinformował na Facebooku, że ostatni atak rozpoczął się o godzinie 1.40 czasu lokalnego. Dodał, że do 3:00 czasu lokalnego, policyjna komórka ds. cyberprzestrzeni blokowała wysyłanie i uruchamianie wirusa z serwerów systemu informacyjnego M.E.Doc. - Atak został zatrzymany, a serwery zostały usunięte - powiedział Avakov.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Hex
środa, 5 lipca 2017, 17:17

"serwery zostały usunięte" ciekawe sformułowanie...