USA: rewolucja w mundurach żołnierzy? Przekażą dane dotyczące stanu zdrowia

16 czerwca 2021, 13:48
Future_Army_Soldiers
Włókno cyfrowe / fot. U.S. Army DEVCOM Army Research Laboratory Public Affairs

Naukowcy z the Army’s Institute for Soldier Nanotechnologies z  Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali pierwszy światłowód z możliwościami cyfrowymi. Włókno, które  miałoby zostać wszyte w mundury żołnierzy może wykrywać, przechowywać i analizować dane dotyczące jego aktywności. 

Badania Massachusetts Institute of Technology wskazują, że programowalny światłowód z możliwością transmitowania danych może zrewolucjonizować mundury żołnierzy. Docelowo włókno wszyte w ubranie miałoby nie tylko przechowywać, analizować i zbierać dane, ale także przesyłać je do źródeł zewnętrznych. W ten sposób możliwa byłaby wymiana informacji na przykład na temat lokalizacji żołnierza, ostrzeżenie go przed wrogiem czy przekazanie danych dotyczących stanu jego zdrowia.

Badania, opublikowane w Nature Communications opisują na czym polega innowacyjna technologia – dzięki precyzyjnej kontroli przepływu polimeru naukowcy stworzyli włókno cyfrowe z ciągłą transmisją danych między chipami na długości kilkudziesięciu metrów. Tworzywo jest cienkie i elastyczne, może zostać wszyte w ubranie i prane co najmniej do 10 razy.

Yoel Fink, profesor MIT, deklaruje, że dzięki włóknom cyfrowym, tkanina - z której będą zbierane informacje - będzie transmitowała dane dotyczące m.in. ludzkiej wydajności fizycznej czy dolegliwości żołnierza.

Te przełomowe badania, wraz z innymi, prowadzonymi w ISN, mogą zrewolucjonizować mundury żołnierzy” – skomentował dr. James Burgess, kierownik programu ISN z DEVCOM z Laboratorium Badawczego Armii USA. „Moglibyśmy wyposażyć naszych żołnierzy w mundury, które mogłyby generować moc, przekazać im ważne informacje o ich fizjologii i zagrożeniu środowiskowym, podać ich lokalizację drużynie; ostrzec, jeśli doznają kontuzji. Wszystko to ma być możliwe przy bardzo niewielkim zwiększeniu ciężaru munduru, noszonego przez żołnierza”  deklaruje.

AI zwiększy możliwości żołnierzy

Naukowcy twierdzą, że dodanie komponentu sztucznej inteligencji do włókna dodatkowo zwiększy jego możliwości, co pozwoli na ostrzeganie w czasie rzeczywistym przed zmianami zdrowotnymi czy zagrożeniami, na jakie są narażeni żołnierze.

Amerykańska armia utworzyła Instytut Nanotechnologii MIT w 2002 roku jako interdyscyplinarne centrum badawcze. Oprócz tamtejszego wojska, badania nad inteligentnymi włóknami wspierały National Science Foundation, MIT Sea Grant oraz Defense Threat Reduction Agency.

image

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Michał
piątek, 18 czerwca 2021, 00:18

Polski Generał: ,,Takie mundury to niech sobie żołnierze za swoje kupią". My chcemy aby było tak jak było: stare hełmy, stare buty, stare mundury, stare czołgi, stara doktryna i strategia - ale nowe wynagrodzenie na konto co miesiąc.

klaun-szyderca
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:17

Może i fajny bajer, ale czy akurat do mundurów wojskowych ? Bo co żołnierzowi przyjdzie z faktu że jak mu skoczy tętno pod ostrzałem to mu mundur powie 'wyluzuj, bo Cię zawał za 7 lat zabije' ;)p ? Poza tym strasznie mnie ciekawi, jaki zasięg ma mieć transmisja danych z tych mundurów. Czy to będzie do 5 metrów, czy 1 km, czy 50 km ? Jeśli 50 km, to mundury mogą być od razu w kolorze 'rescue orange' zamiast kamuflażu, i z uwiązanym na sznurku balonem z napisem 'tutaj jestem' :)p A nawet jak 5 metrów, to ciekawe z jakiej odległości bedzie się dało wykryć zawirowania pola magnetycznego związane z przepływem prądu ?

droma
czwartek, 17 czerwca 2021, 11:18

w rosji-kaput w mundurach / rozporek na wysokości kolan / czujnik zjedzonych kartoszków ,jeżeli za dużo to do tiurmy -charaszo ...

klaun-szyderca
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:13

A jaki zasięg będzie mieć to przekazywanie danych ? Bo jak rzędu 1 metr, to spoko. Ale jak 100 km, to pozostaje już tylko zrobić te mundury w kolorze 'wściekle czerwonym' albo 'wściekle pomarańczowym', i z dodaną do munduru flagą przyczepioną na lince z balonem, z napisem 'tu jestem' :P

Arrakis
środa, 16 czerwca 2021, 18:34

Tylko się włamać do systemu zarządzającego danymi z takich mundurów i można tak pokierować swoimi jednostkami , żeby wróg efektywniej się męczył :-)

Tweets CyberDefence24