Amerykańscy eksperci szkolą polskie spółki energetyczne w zakresie cyberataków

Piątek, 19 Maja 2017, 15:28

18 maja 2017 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne gościły ekspertów amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departamentu Energii, którzy poprowadzili warsztaty z zakresu ochrony przed atakami cybernetycznymi. Organizatorem spotkania było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Ambasada USA w Polsce, a jego uczestnikami przedstawiciele czołowych firm na rynku energetycznym, m.in. PGNiG S.A., PKN ORLEN S.A., PKP Energetyka S.A., PGE Dystrybucja S.A., Gaz-System S.A.

W warsztatach uczestniczyli najważniejsi amerykańscy eksperci w dziedzinie cyberataków w systemach rządowych:

 – Marty Edwards, Zastępca Dyrektora, Krajowe Centrum Integracji Cyberbezpieczeństwa i Łączności (NCCIC) i Dyrektor ds. Systemów Kontroli Bezpieczeństwa w Cyber Security Response Team (ICS-CERT) Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA,

- Sarah Freeman, Analityk ds. Bezpieczeństwa w sieci (ICS) w Idaho National Laboratory (INL) oraz

- Tim Conway, Dyrektor ds. Technicznych, programy ICS i SCADA w Instytucie SANS. 

Amerykanie podzielili się ze swoimi polskimi kolegami doświadczeniami z udanych i nieudanych akcji związanych z atakami cybernetycznymi. Dyskutowano również o sposobach zapobiegania takim atakom w  polskim systemie obrony infrastruktury krytycznej. Zespół ICS omówił również aktualne i znane możliwości w  zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz sposoby zredukowania wpływu takich ataków.

Zobacz także: NASK będzie chronił PERN przed cyberzagrożeniami

„Nowoczesne technologie, w szczególności systemy informatyczne, na obecnym etapie rozwoju, stwarzają wiele możliwości celowego zakłócenia ich pracy. W ostatnich latach i miesiącach, na całym świecie obserwujemy gwałtowny wzrost aktywności cyberprzestępców w wielu sektorach. Dla branży energetycznej najważniejsze jest zabezpieczenie się przed ingerencją w pracę systemów elektroenergetycznych” – podkreśla dr Łukasz Kister, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa

 Warsztaty w PSE były kolejnym ważnym krokiem w zakresie wymiany wiedzy i doskonalenia specjalistów, którzy w energetyce i innych kluczowych instytucjach w Polsce odpowiadają za bezpieczeństwo ich  funkcjonowania.  

Zobacz także: Energa i PSE podpisały porozumienie ws. współpracy Zespołów CERTDziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

TowariszczJacho Niedziela, 21 Maja 2017, 20:52
Ciekawe w jakim celu ta wizyta ?
rob ercik Piątek, 19 Maja 2017, 16:22
zabawna informacja wiedzac ze za wiekszosc powaznych atakow hakerskich odpowiada NSA ...