Niemcy ostrzegają przed "łowcami talentów" Daesh

20 stycznia 2017, 11:48
Cyberdefence24
Cyberdefence24

Daesh wykorzystuje „łowców talentów", którzy w mediach społecznościowych rekrutują młodych ludzi - poinformował w czwartek szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen.

Podał przykład 16-letniej Safii S., Niemki pochodzącej z Maroka, oskarżonej o zaatakowanie nożem policjanta w Hanowerze w lutym zeszłego roku i 12-letniego, pochodzącego z Iraku Niemca, który w grudniu próbował zdetonować dwa ładunki wybuchowe w Ludwigshafen.

Maassen powiedział, że 20 proc. z ok. 900 Niemców zwerbowanych przez Daesh do walki w Iraku i Syrii stanowią kobiety, przy czym niektóre z nich mają zaledwie 13, 14 lat.

Czytaj też: STRATCOM: Terroryści pokonują nas własną bronią

Poinformował, że niemieckie służby monitorują 548 islamistów, podejrzewając, że mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Prawo nie pozwala ich jednak aresztować, dopóki nie popełnią jakiegoś przestępstwa.

Maassen zwrócił również uwagę, że w Europie obserwuje się też "radykalizację poprzez media społecznościowe" innych grup społecznych. Wskazał, że rośnie liczba ludzi, którzy wcześniej nie byli aktywni politycznie, a teraz zwracają się ku ugrupowaniom skrajnie prawicowym. Wyraził obawę, że "ta radykalizacja może się przekształcić w gotowość do dokonywania aktów przemocy".

Tzw. Państwo Islamskie szeroko wykorzystuje media społecznościowe do szerzenia swojej ideologii, rekrutowania nowych członków, finansowania działalności oraz komunikowania się ze swoimi komórkami w Europie. Stanowi to wyzwanie dla służb państw Zachodu, ale również firm takich jak Facebook czy Twitter, które muszą balansować na granicy bezpieczeństwa i ochrony wolności słowa. Daesh skutecznie wykorzystało tę słabość.

Sposób działania tzw. Państwa Islamskiego odróżnia je również od Al-Kaidy, który raczej stawiała na zamkniętą komunikację w Internecie, do której dostęp mogli uzyskać tylko wtajemniczeni.

AK/PAP

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Greg
sobota, 21 stycznia 2017, 01:31

Ciekawe czym im te wpisy/strony banują bo wystarczy na np. stronie ZDF napisać komentarz "Geraman death camps" i od razu leci ban!!!

znafca
piątek, 20 stycznia 2017, 15:50

Europa (EuroArabia) już jest trupem! Zafundowała rodowitym mieszkańcom mieszankę wybuchową złożoną z różnych ras/nacji. Europa będzie ISLAMSKA i nie ma odwrotu! Już zaczyna się na ulicach horro i terror. Kto w to nie wierzy polecam filmiki na YouTube

Gibli
piątek, 20 stycznia 2017, 22:56

Taa Niemiec z Iraku ciekawa konstrukcja...

weki
poniedziałek, 13 lutego 2017, 00:31

Daesh szuka idiotów do sfojej fanatycznej działalności. Pewnie się później z nich śmieją. "Patrzcie dali się namówić na takie głupoty hahaha ale tępe wały ;P " To tak jak namówić głupiego amerykańca żeby się oblał lodowatą wodą ;P Taki czelędż ;D

Gumi
piątek, 20 stycznia 2017, 20:15

,,niemki pochodzącej z maroka'' ?! Już w głowach się poprzewracało..