Litwini przeciwko rosyjskiej propagandzie. Wsparcie MSZ

Wtorek, 03 Stycznia 2017, 11:56 Putin

Obywatele Litwy postanowili sami przeciwstawić się propagandzie Moskwy i starają się oznaczyć na portalach społecznościowych wszystkie treści publikowane przez rosyjskich trolli hybrydowych. Z propagandą walczy także ministerstwo spraw zagranicznych i duże koncerny medialne.

Jak pisze agencja AP, Ricardas Savukynas, konsultant biznesowy jest jednym z przedstawicieli grupy obywateli, która stara się zwalczać obecność rosyjskiej propagandy w litewskim internecie poprzez oznaczanie elementów zawierających mowę nienawiści. Działalność obywateli, za którą nie pobierają żadnego wynagrodzenia od rządu, wydaję się przynosić skutki. Jednak bez rozwiązań systemowych, które są obecne na Litwie, kraj mógłby nie poradzić sobie ze zjawiskiem trolli hybrydowych.

W trudnej walce zwalczania obraźliwych i propagandowych komentarzy biorą udział także firmy medialne na swoich portalach, ale także ministerstwo spraw zagranicznych. To ostatnie zorganizowało nawet ogólnokrajową kampanie informacyjną. Celem tej akcji, ma być informowanie obywateli o zagrożeniach, jakie mogą na nich czyhać ze strony agentów obcych państw. Za jej realizację odpowiedzialny jest litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa (VSD), który informuje o zagrożeniach ze strony osób prowadzących działania wywiadowcze na terenie Litwy.

Czytaj też: Rosjanie włamali się do systemów rządowych Litwy

W ramach kampanii powstały spoty promujące rozsądne zachowania wobec obcych osób, wykazujących niezrozumiałe zainteresowanie życiem innych. Każdy z nich kończy się podaniem informacji o gorącej linii telefonicznej, dla osób, które podejrzewają, że mogły stać się obiektem działań obcego wywiadu.

Wiodąca stacja telewizyjna na Litwie, TV3, zatrudnia specjalnych pracowników odpowiedzialnych  za usuwanie obraźliwych czy dezinformujących komentarzy, jak czytamy na portalu NBC.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Done Wtorek, 03 Stycznia 2017, 17:52
Lata '50 i '60 w bloku sowieckim też tak wyglądały. Pewnie plakaty propagandowe jeszcze mają w magazynie, odkurzyć i do dzieła.
Hex Wtorek, 03 Stycznia 2017, 22:26
Niestety ale w propagandzie przoduje Rosja i Kreml, nie nam się z nimi w tym równać.
Tom Wtorek, 03 Stycznia 2017, 13:36
Podobne rozwiązania należy wprowadzić rownież w Polsce, i to w trybie pilnym.
antycenzura Wtorek, 03 Stycznia 2017, 12:16
Litwa, państwo upadłe. 1/3 obywateli poniżej litewskiego (co znaczy bardzo niskiego) progu ubóstwa. Ludność zmalała o 1/4 bo uciekła za granicę i wg prognoz zmaleje dalej, bo w ciągu 10 lat 38% Litwinów będzie na emigracji...
. Środa, 04 Stycznia 2017, 14:18
Czy Twoja próba dyskredytowania Litwinów może zostać uznana, za ruskie trolowanie ?
cha Środa, 04 Stycznia 2017, 7:29
za to Polska jest '''''Eldoradem'''''